Ezek a leggyakoribb hibák az edzésben - segít a teljesítménydiagnosztika

Ezek a leggyakoribb hibák az edzésben - segít a teljesítménydiagnosztika

Fülöp Tibor
Fülöp Tibor 2025.04.01

Ha sportolóként valaki azt tapasztalja, hogy nem javul a teljesítménye, sőt, akár visszaesik, könnyen a külső körülményekben keresi a hibát. Holott hobbi- és versenysportolóknál is gyakran be lehet azonosítani a tipikus hibákat az edzésmunkában, amelyeket Fülöp Tibor, a Sportorvosi Központ sportszakmai igazgatója vett számba, majd felhívta a figyelmet ezek javításának lehetőségére.

Ezek a leggyakoribb hibák az edzésmunkában

Nem vesszük figyelembe az életkort

A teljesítménydiagnosztika hobbisportolóknak is fontos.Természetes, hogy a sportolók fejben örök fiatalnak érzik magukat, de azzal tisztában kell lenni, hogy a test az életkor előrehaladtával változik, az izomtömeg csökken, a szívverés lassul. Ez pedig azt jelenti, hogy mind az erő, mind a gyorsaság, mind az állóképesség némiképp visszaesik. Ugyancsak szem előtt kell tartani, hogy nő a kemény edzések utáni regenerálódási idő, és a krónikus betegségek rizikója is. Ezek a tényezők együttesen eredményezik azt, hogy idővel másképpen kell felépíteni az edzéseket, több időt kell szánni a felépülésre, és bizonyos kompromisszumokat kell kötni a célok kitűzésében is.

Elfeledkezünk az edzés alapelveiről

Sok elszánt sportoló, különösen, ha új sportágba vág bele, hajlamos túl keményen, túl sokáig és túl gyakran edzeni. Az eredmény gyakran a kimerültség, a túledzés, a kiégés és nem ritkán a sérülés. Ennek elkerüléséhez a kulcs a terhelés fokozatos emelése, a terhelés-pihenés arányának optimalizálása, az edzésmunka profi felépítése.

Elhanyagoljuk a testünk jelzéseit

Mindenképpen figyelembe kellene venni, ha a sportoló gyakran fáradt, ha izom- és ízületi fájdalmai vannak, ha gyengén teljesít az edzéseken, ha türelmetlen, ingerlékeny – ezek mind arra utaló jelek, hogy pihenésre van szüksége, esetleg változtatni kell az edzések felépítésén.

Nem fordítunk elég időt az edzésre

A sportteljesítmény legfontosabb pillére, a terhelhetőség biztosítéka a fokozatosan felépített, stabil alapállóképesség, amely mind az intenzitás növelésének, mind a regenerációs képességnek kellő bázisa lesz. Ennek kialakítása azonban türelmes és kitartó edzésmunkát, megfelelő terjedelmi mutatókat, a sportág gyakorlásával töltött óraszámot igényel.  

Nem jól választunk edzésintenzitást

A versenyre készülő sportolóknak nyilvánvalóan intenzíven kell edzeniük, és ez akkor is érvényes, ha nem éremért megy valaki, de ki szeretné hozni magából a legtöbbet. Természetesen megfelelően fel kell készíteni a testet, az izomzatot, az ízületeket is a kemény munkára, máskülönben jelentősen megnő a kimerültség és a sérülések rizikója. Ráadásul a kívánt intenzitást minden esetben a célokhoz és a sportoló adottságaihoz kell igazítani.

Nem vesszük komolyan a regenerációt

Különösen a versenysportolóknak kellene szem előtt tartani a mondást: „eddz keményen, de regenerálódj még keményebben”.  Idővel ugyanis az izmoknak több időre van szükségük a megfelelő állapot visszanyeréséhez, ami nem csak a regenerálódási idő hosszának növekedését teszi elengedhetetlenné, de új regenerációs technikák bevezetését is. Érdemes keresni tehát az olyan lehetőségeket, mint az aktív regenerálódás, a professzionális nyújtás, a hideg-meleg terápiák, a kompressziós eszközök viselése, a vízben végzett gimnasztika, a masszázs és a személyre szabott gyógytorna

Nehéz időszakban is túlhajtjuk magunkat

Mindenki – így a sportolók is – megélnek stresszes élethelyzeteket, időszakokat, mind a hivatásukban, mind a magánéletükben. A kutatók már régóta hangsúlyozzák, hogy az élet helyzeteire és a fizikai terhelésre adott stresszválasz gyakorlatilag ugyanolyan, tehát ha „csak” mentális, pszichés stresszt élünk meg, az is kimeríthet minket fizikailag. Nehéz időszakokban tehát érdemes visszafogni kissé az edzések intenzitását, hosszát és gyakoriságát – lehetőleg ebben sorrendben.

Nem keressük a profi segítség lehetőségeit

Sportolóknak évente fontos a teljesítménydiagnosztika.A megfelelő, fejlődést hozó edzés mindenkinél más és más, még akkor is, ha ugyanabban a sportágban, hasonló körülmények közt edzünk. Ezért érdemes időről időre felmérni, hol is tart a fejlődésünk, és hogyan lehet optimalizálni a teljesítményt. Ehhez ad jelentős támpontot a teljesítménydiagnosztikai felmérés.
- A profi sportlaborban végzett teljesítménydiagnosztikai vizsgálat egy szükséges eszköz, ami akkor működik igazán hatékonyan, ha bizonyos időközönként megismételjük. Ebben az esetben a felkészülés rendszeres kontrollját jelenti, tájékoztat a sportoló aktuális állapotáról és az elvégzett edzésmunka hatékonyságáról is. A komplex teljesítménydiagnosztikai vizsgálat jóval többet jelent, mint a pulzuszónák meghatározása. Legalább ugyanilyen jelentőségük van a nyugalmi és restitúciós méréseknek, amelyek lehetővé teszik, hogy a mutatott teljesítmény értelmezhető legyen az aktuális állapothoz mérten. Többek közt a testösszetétel mérése (testzsírszázalék, hidratáció, stb.), a nyugalmi HRV analízis, stb. együttesen adnak képet a fejlesztendő területekről. Minél több adatot ismerünk, annál inkább személyre szabható az edzésmunka és elkerülhető az alul- vagy túlterhelés mind a hobbi, mind az élsportolók esetében – hangsúlyozza Fülöp Tibor, a Sportorvosi Központ sportszakmai igazgatója. – A teljesítménydiagnosztikai vizsgálatnak fontos része a felmérés utáni  értékelés és tanácsadás is, ugyanis a sportolónak és akár az edzőnek is tudnia kell értelmezni az adatokat, hiszen csak így épülhet erre valóban hatékony edzésmunka.

Forrás: Sportorvosi Központ (www.sportorvosikozpont.hu)

 

Orvos válaszol

Göbölös Mária

Tisztelt Doktor Nő/Úr!
Egy kérdésem lenne a fiammal kapcsolatban. 14 éves lesz novemberben és rendszerint sportol, focizik egyesületi szinten. Szeretném megkérdezni hogy a tegnapi nap folyamán meccs előtt és közben is eléggé rosszul érezte magát fájt a feje és szédült egy kicsit de a meccset végigjátszotta. Amikor hazaértünk adtam neki egy fájdalomcsillapítót a fejfájása jobb lett de a szédülés nem igazán múlt el még a mai nap is fennáll. Nem is engedtem iskolába. Láza nincs azt mondja amikor feláll akkor szédül. Nyáron amikor melegebb volt előfordult hogy fájt a feje meccs vagy edzés után de ezt betudtam annak hogy meleg van és esetleg kevés folyadékot fogyasztott. Ezek utána egyből el is múltak miután hazaért és felfrissített magát. De a tegnapi után a szédülés még a mai napon is tart. Lehet hogy esetleg napszúrást kaptunk vagy valami komolyabb? gondoltam hogyha nem múlik akkor holnap a körzetihez leküldöm csak kicsit aggaszt ez a szédülés. Étvágya van, és rengeteg folyadékot itatok vele. Most volt sportorvosi vizsgálat is 3 hete /vizelet, EKG, szemvizs. vérnyomás/ és minden rendben volt. Ön szerint helyes ha holnap leküldöm a háziorvoshoz? vagy esetleg ez elmúlik 1-2 napon belül magától és nem kell nagyon aggódnom?? Köszönöm válaszát
Kedves Szülő!
Legyen szíves vizsgálatra küldeni 14 éves fiát! Valószínűleg nincs komolyabb probléma, lehet vírus fertőzés előjele, lehet napszúrás ha hányingere is van, lehet vérnyomás probléma, vércukorszint eltérés. Vizsgálja meg a háziorvos, esetleg egy laborvizsgálatot is érdemes megcsináltatni, ha nem múlnak a panaszok!
Üdvözlettel
Dr. Matusovits Andrea

Páciensek mondták

Nagyon izgalmas

Nagyon izgalmas èlmèny belehelyeznem magam egy profi teljesítmènydiagnosztikai protokollba. Àtèlni, megbeszèlni milyen összefüggèsek adjàk ki a sportolò teljesítmènyét mèg akkor is ha csak kedvtelèsböl teszi azt. Köszönöm az irànytüt Fülöp Tibornak.

Fülöp Tibor

Fülöp Tibor

sportszakmai igazgató, laborvezető, BDR A-Trainer


Kapcsolódó videók


Visszalépés az előző oldalra...